Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Japonska Edo Terglav risi slovenska hokejska reprezentanca

Petek, 3. 5. 2024, 22.09

2 tedna

Svetovno hokejsko prvenstvo, divizija I, skupina A, Bolzano, 4. krog

Slovenci strli trdožive Japonce, večerna zmaga Madžarov pa jih že pelje v elito!

slovenska hokejska reprezentanca | Slovenci so s 3:1 strli odpor Japoncev po večerni zmagi Madžarske pa je jasno, da bodo naslednje leto zaigrali na SP elite. | Foto www.alesfevzer.com

Slovenska hokejska reprezentanca je na četrti tekmi svetovnega prvenstva drugega kakovostnega razreda s 3:1 strla odpor Japoncev in s tretjo zmago popoldan naredila dodaten korak k napredovanju. Tega si je zagotovila po večerni zmagi Madžarske v podaljšku s 3:2 nad Italijo. V najvišji razred svetovnega reprezentančnega hokeja iz Bolzana napredujeta prvo- in drugouvrščena reprezentanca, slovenska zdaj slabša kot druga ne more več biti. V soboto ob 19.30 se bo pomerila še z Madžarsko. V zgodnjepopoldanski tekmi so Romuni s 3:2 premagali zadnjo Južno Korejo in jo spravili v neugoden položaj.

Svetovno prvenstvo, divizija I, skupina A, Bolzano, 4. krog

Petek, 3. maj
Slovenija : Japonska 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)
Strelci: 1:0 Mehle (Sodja, 4.), 2:0 Simšič (Drozg, 13.), 2:1 Nakajima (Otsu, Yoneyama, 31.), 3:1 Drozg (Macuh, Török, 60., PP1)
Streli na gol: Slo 31 (12, 12, 7), Jap 31 (11, 11, 9)
Kazenske minute: Slo 6 (4, 0, 2), Jap 8 (2, 2, 4)

Postava Slovenije: Krošelj, Pintarič; Mašič, Magovac, Sabolič, Tičar, Török; Crnović, Ćosić, Tomaževič, Macuh, Kuralt; Podlipnik, Čepon, Drozg, Simšič, Mahkovec; Bohinc, Jezovšek, Mehle, Beričič, Sodja. Selektor: Edo Terglav.
Postava Japonske: Narisawa, Fukufuji; Yamada, Ishida, Hitosato, S. Nakajima, K. Otsu; H. Sato, Yoneyama, Y. Sato, T. Nakajima, Hanzawa; Hayata, Halliday, Furuhashi, Osawa, Takagi; Otsu, Lawlor, Isogai, Irikura, Ko. Sato. Selektor: Jarrod Skalde.

Lestvica

Na Južnem Tirolskem do sobote poteka svetovno hokejsko prvenstvo divizije I, skupine A, na katerem sodelujejo gostitelji Italijani, Slovenci, Madžari, Japonci, Romuni in Južni Korejci.

Slovenska reprezentanca je prvenstvo odprla s porazom z Južno Korejo (2:4), nato s 6:1 premagala Romunijo, v sredo po srditem boju, na katerem je slovenska obramba garala in zdržala vse pritiske, z 2:0 premagala Italijane, danes pa po novi hudi bitki s 3:1 strla odpor Japoncev. Ko so zvečer Madžari premagali Italijane, je postalo jasno, da se Slovenci že vračajo med elito, saj slabši kot drugi, ne glede na razplet sobotnega zadnjega kroga, ne morejo več biti.

Terglav: Veliko dela je bilo vloženega v to

"Veliko dela je bilo vloženega v to, že lani smo začeli graditi projekt. Dobro je bilo načrtovano vse do SP, prva tekma ni bila po načrtih, a smo verjeli v to, kar smo delali vso sezono. Malo je bilo tudi sreče na drugih tekmah, a s tem, kar smo naredili, gremo zasluženo naprej. To je prvi cilj, smo pa prišli zmagat na turnirju. Jutri je glavna tekma in želimo iti s tega tekmovanja s pravo zadnjo tekmo," je za Hokejsko zvezo Slovenije po potrditvi napredovanja dejal selektor Edo Terglav.

Slovenski hokejisti so tako po lanskem izpadu iz elitne skupine hitro ujeli vrnitev med najboljše na svetu. Leta 2025 bodo tako že enajstič nastopili v družbi najboljših, odkar so se leta 2001 prvič uvrstili na SP elitne skupine. Prvenstvo bosta gostili Danska in Švedska.

Za drugo vstopnico za elito so v igri Madžari, Italijani, pa tudi Romuni.

Prigarana zmaga proti Japoncem

Nik Simšič je v 13. minuti zadel za vodstvo z 2:0. | Foto: www.alesfevzer.com Nik Simšič je v 13. minuti zadel za vodstvo z 2:0. Foto: www.alesfevzer.com Za varovance Terglava, ki je pred srečanjem svaril pred podcenjevanjem Japonske, se je obračun začel na najboljši mogoč način. V 4. minuti je po slabem poskusu japonske podaje zadel Žiga Mehle, v 13. minuti pa je na 2:0 zvišal Nik Simšič in postavil izid prvih 20 minut. Japonci so v nadaljevanju zaigrali agresivneje in pritisnili na slovenska vrata, med katerima je znova stal Gašper Krošelj. Ta je ohranjal mrežo nedotaknjeno do 31. minute, ko je po protinapadu na 2:1 znižal kapetan Shogo Nakajima. Trdoživa azijska reprezentanca se ni dala, še naprej je iskala gol priključka in bila vse do zadnjega v igri za vsaj točko. Na koncu si je privoščila dve kazni in Slovencem olajšala konec srečanja. Dobre pol minute pred koncem je ob igralcu več zadel Drozg in razblinil še zadnje dvome o zmagovalcu.

Slovenci imajo po štirih tekmah na prvem mestu na računu devet točk, drugi so z osmimi Madžari, ki so danes v večerni tekmi po podaljšku s 3:2 premagali gostitelje turnirja Italijane. Risi slabši kot drugi ne morejo več biti.

Teoretično lahko v soboto po zadnjem krogu (pari so Romunija - Japonska, Italija - Južna Koreja in Madžarska - Slovenija) še pride do točkovnega izenačenja treh ekip, če bi Slovenija izgubila, Italija in Romunija pa zmagali. A v tem primeru ima Slovenija najboljši medsebojni izid, saj je oba tekmeca premagala, tako da bi v morebitnem krogu končala na vrhu.

V soboto na zmago

"Vse ekipe na tem turnirju so težek nasprotnik, sploh Japonci, ki so hitri in ogromno drsajo. Ni bilo lahko, težko prigarana zmaga. Nič ne bomo kalkulirali, jutri bo zadnja tekma prvenstva, gremo po zmago," je po zmagi nad Japonsko v izjavi za Hokejsko zvezo Slovenije dejal igralec tekme na slovenski strani Matic Török.

Romuni spravili Južno Korejo v nelagoden položaj

Še pred slovensko tekmo sta se za pomembne točke v boju za obstanek pomerili Romunija in Južna Koreja. S 3:2 je zmagala prva – zmagoviti gol je dosegla ob igralcu manj v 56. minuti – in si zagotovila obstanek, medtem ko je poraženka trenutno zadnja in ji grozi nazadovanje. V soboto se bo pomerila z Italijo.

Svetovno prvenstvo, divizija I, skupina A (Bolzano), 4. krog:

Lestvica

Slovenska reprezentanca za SP divizije I, skupine A:

Vratarji (3): Gašper KROŠELJ (Banska Bystrica/SVK), Matija PINTARIČ (Dragons de Rouen/FRA), Žan US (Jesenice/SLO).

Branilci (7): Rožle BOHINC (Jesenice/SLO), Aljoša CRNOVIĆ (Olimpija/SLO), Kristjan ČEPON (Vastervik/SWE), Jan ĆOSIĆ (Olimpija/SLO), Aleksandar MAGOVAC (Olimpija/SLO), Bine MAŠIČ (Olimpija/SLO), Matic PODLIPNIK (Kitzbüheler/AUT).

Napadalci (13): Miha BERIČIČ (Olimpija/SLO), Jan DROZG (Amur/RUS), Žan JEZOVŠEK (Jesenice/SLO), Anže KURALT (Fehervar/HUN), Rok MACUH (Olomuc/CZE), Marcel MAHKOVEC (Olimpija/SLO), Žiga MEHLE (Olimpija/SLO), Robert SABOLIČ (VSV/AUT),  Nik SIMŠIČ (Olimpija/SLO), Jaka SODJA (Olimpija/SLO), Rok TIČAR (Vienna/AUT). Blaž TOMAŽEVIČ (VSV/AUT), Matic TÖRÖK (KooKoo/FIN).